Teknoloji

Yapay Zeka Destekli Google Arama 120 Ülkede Kullanılabilir (Hala Bizim İçin Kullanılamıyor)

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google Üretken Arama Deneyimi (SGE) tanıtıldı . Bing’e rakip olan bu özellik, arama motoruna verimli yapay zeka desteği kazandırdı. Kullanıcılar, SGE’yi kullanarak sanki Google ile sohbet ediyormuş gibi sorularını yanıtlayabiliyor ve arama gerçekleştirebiliyordu.

Teknoloji devi bugün SGE’yi dünya çapında kullanıma sunacağını duyurdu. Açıklamada yapay zeka destekli Google aramanın 120 ülkede kullanılabildiği belirtildi.

SGE maalesef Türkiye’de hâlâ mevcut değil

Google’ın açıkladığı 120 yer arasında Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar pek çok ülke ve bölge yer alıyor. Ama ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye hâlâ dahil değil.Şirket, yerel düzenlemelere ve yapay zeka prensiplerine uygun olarak gelecekte Türkiye gibi diğer ülkelere de getireceğini söylese de kesin bir tarih vermiyor.

SGE’nin henüz ön izleme aşamasında olduğunu belirtmeliyiz. Bu da sunulduğu ülkelerde sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabileceği anlamına geliyor.

Yapay zeka tabanlı aramaya dört yeni dil eklendi

Google’ın yapay zeka tabanlı arama özelliği de farklı dil yeteneklerine kavuştu. SGE, şimdi İspanyolca, Korece, Endonezce ve Portekizce Takviyesi var. Yeni dillerin eklenmesiyle arama motoru artık toplam 7 dilde hizmet verebilmektedir. Daha önce İngilizce, Hintçe ve Japoncaya dayanıyordu.

SGE’ye gelen bazı özellikler de var. Arama motoru, çevirilerde birden fazla anlamı olan kelimelerin detaylarını soracak ve kullanıcının hangi anlamı istediğini anlayabilecektir. Ayrıca sağlık gibi konularda yaptığınız aramaların sonuçlarını da inceleyebilmeniz ve daha fazla bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır. SGE’nin daha önce DALL-E gibi görsel yaratım desteği aldığını da belirtmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu